Haber

Bitkin düşen kartal tedavi altına alındı

YOZGAT’ın Sorgun ilçesinde bitkin halde bulunan şah kartalı tedaviye alındı. Göç sırasında bitkin düştüğü iddia edilen kartal, güçlendikten sonra doğaya salınacak.

İlçeye bağlı Taşpınar köyü yakınlarında boş arazide bitkin durumdaki kartal bulan vatandaşlar, yetkililere haber verdi. Doğa Savunma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgeye gelerek ergin şah kartalını koruma altına alarak veterinere götürdü. Yapılan incelemede herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeyen kartalın, göç sırasında bitkin düşerek yere konduğu değerlendirildi. Gözetim altında tutulan kartal, güçlendikten sonra tekrar doğaya salınacak.

Doğa Savunma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez, köylülerin ihbarı üzerine karaya çıkıp kartalı teslim aldıklarını belirterek, “Erişkin ve erkek şah kartalımız görülmedi. Uzun yıllardır şehrimizdeydi. Kartalımızın göç sırasında bitkin düştüğü ve şehrimizde görüldüğü anlaşıldı. Artık öyle.” “Doğal yaşamına döndürülmesi için bakım ve tedavisini yapıyoruz. Tedavisi tamamlanan kartalın yontularak doğaya salınması sağlanacak” dedi.

Veteriner Hekim Harun Meriç, “Kral kartalı biraz zayıf. Boynundaki sorunla kliniğe geldi ancak röntgende sorun görülmedi. Hayvanımız son derece zayıf. Bu nedenle takip edilecek. birkaç günlüğüne müdürlüğümüzde kalacak. Beslenmesi gerekiyor ve muhtemelen bir hafta içinde doğaya salınacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu