Haber

Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkiler güçlenecek

TAHRAN, 14 Eylül (Xinhua) — Suudi Arabistan’ın İran Büyükelçisi Abdullah bin Suud el-Anzi, Riyad ile Tahran arasındaki ilişkilerin ticareti de içerdiğini söyledi. ekonomiyatırım dahil her alanda güçlü olacağını söyledi.

Salı günü Tahran’da İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Suudi büyükelçisi, ülkesinin İran’la ilişkilerinde yeni bir dönemin başlamasından ve iki taraf arasında ikili diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Al-Anzi, ilişkilerin “ortak çıkarlara, karşılıklı saygıya ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı, yapıcı ve güçlü olduğunu” belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 74. yıldönümünü kutlamak amacıyla Tahran’daki Çin Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende konuşan büyükelçi, Çin’in iki ülkenin ikili ilişkileri yeniden başlatmasına yardım etmede oynadığı “yapıcı rolü” övdü.

Büyükelçi, Pekin’in aracılık ettiği anlaşmanın uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılandığını, bölgedeki iki komşu ve önemli ülke olan Suudi Arabistan ile İran arasında yapılacak herhangi bir anlaşmanın tüm bölgede barış ve güvenliği iyileştireceğini ve halkın refahını artıracağını belirtti. iki ülkeden.

IRNA’nın haberine göre, İran’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi Ali İstek İnayeti’nin 5 Eylül’de Riyad’a gelişinden birkaç saat sonra Suudi büyükelçisi de Tahran’a geldi.

Suudi Arabistan ve İran, Mart ayında Pekin’de diplomatik ilişkileri yeniden başlatma ve iki ay içinde büyükelçilik ve misyonları yeniden açma konusunda anlaşmıştı.

İki ülke, 6 Nisan’dan itibaren diplomatik ilişkilerin yeniden başladığını resmen duyurdu.

Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesinin ardından İran’daki Suudi diplomatik misyonlarına saldırılar olmuş ve buna karşılık Suudi Arabistan 2016 yılında İran’la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

haber-bozdogan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu