Haber

Florida’da dev Afrika salyangozu görüldü: Bazı bölgeler karantinaya alındı

Florida Tarım ve Tüketici Hizmetleri Departmanı ( FDACS) yetkilileri bu ayın başlarında şehrin Miramarbölgede salyangozvirüsün tespit edilmesinin ardından karantina kararı alındığını duyurdu.

Karantina, dev Afrika salyangozunun yanı sıra toprak, kompost ve bahçe atığı olan bitkilerin FDACS onayı olmadan bölgeye girip çıkmasını yasaklıyor.

https://twitter.com/people/status/1671622092083609607

CNN’in haberine göre karantina bölgesine iki tedavi merkezi kurulduğunu açıklayan yetkililer, Florida tarım ve doğal alanlarına zarar verebilecek bu salyangozların istilasını önlemek için evlerde onaylı tıbbi salyangoz yemi kullanmayı planlıyor.

Yetkililer salyangoz diyor fare akciğer kurulan‘adlı bir parazit taşıdıkları için insan sağlığı için risk oluşturduğunu, bunun beyne ulaştığı takdirde menenjite neden olduğunu kaydetti.

Geçen yıl Florida, Pasco County’nin New Port Richey bölgesi de dev Afrika salyangozlarının görülmesinin ardından karantinaya alınmıştı.

Dev Afrika salyangozu

‘Dünyadaki en istilacı 100 türden biri’ olan dev Afrika salyangozu, haşere sorunlarının en büyük nedeni olarak kabul ediliyor ve tarım işlerine ve bitkilere önemli zararlar veriyor.

Dev Afrika salyangozları en az 500 farklı bitki türüyle beslenir ve alçıyı, plastik geri dönüşüm kutularını ve hatta tabelaları parçalayabilirler.

Salyangozların kalsiyum kabukları, geçen araçların lastiklerini patlatabilecek keskin kenarlara sahiptir.

bahsili-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu