Yaşam

Edebiyat kuramcısı ve eleştirmeni Yıldız Ecevit’in gözünden Orhan Pamuk

ensonhaber.com

Edebiyat araştırmacısı Yıldız Ecevit, Orhan Pamuk’u Okumak adlı çalışmasında, her romanında kafa karıştırıcı form deneyleri yapan Pamuk’un metinlerini irdeliyor. “Okuyucuya yabancı olan neydi?”ve bu soruyu açıklığa kavuşturmak için Cevdet Beyefendi ve Oğulları’ndan Yeni Hayat’a uzanan yazarlık serüveninde Pamuk’un roman anlayışının ana bileşenlerini irdeliyor.

Yıldız Ecevit, Çağdaş Roman-Okur Yazar Bond adlı eserinde Yeni Hayat’ı, Orhan Pamuk’un Yeni Hayatı: Yapısalcılık Işığında Bir İnceleme Denemesi, Yeni Hayat Romanında Yapı, Anlatım, Biçim ve Dil Özellikleri Tasavvuf Işığında Yeni Hayat’ı konu alıyor. ve Romanda Yeni Hayat Toplumsal Boyut başlıkları altında okuyucuya çağdaş bir roman okuma deneyimini gösterir.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un romanları üzerine pek çok kitap yazıldı; makale yazıldı. Yazar ve edebiyat kuramcısı Yıldız Ecevit’in titiz çalışması Orhan Pamuk’u okumak, ünlü yazarın edebiyatına tatmin edici bir bakış sunuyor.

Orhan Pamuk’un edebiyatı

Yıldız Ecevit tarafından hazırlanan, yazarın öne çıkan kitaplarının incelendiği bu inceleme, Orhan Pamuk’un dil ve edebi başarı gibi önemli kavramlarına ışık tutuyor. Edebiyat dünyasını daha yakından tanımak isteyen kitapseverlere yol gösteren Orhan Pamuk’u Okumak Orhan Pamuk kitabı her kütüphanede olması gereken kitapların başında geliyor.

Sayfa: 312

ilgili yazar

Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı günden beri tartışmalarının merkezinde yer alan Orhan Pamuk, kimi zaman siyasi ve yeni telaffuzlarıyla öne çıkıyor; Ayrıca yazdığı romanlarla da ilgi odağı olmuştur. Türk edebiyatının önde gelen edebiyat eleştirmenlerinden, yazar ve teorisyen Yıldız Ecevit, görüşleri geniş çapta kabul gören ünlü yazarının bu kitabıyla karşınızda.

Yazar ve eleştirmen Yıldız Ecevit

sorulara cevap veren kitap

Orhan Pamuk’un şimdiye kadar hiçbir kitabını okumamış kitap severler için Orhan Pamuk’u Okumak, kararsız ve mızmız okuyucular için bir rehber. Yıldız Ecevit’in tarafsız ve yapıcı yorumlarıyla harmanlanan bu kitap sayesinde birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu