Ekonomi

Asgari ücret zammı öncesi otomobil piyasalarında yoğunluk var

Yılbaşında yapılacak taban fiyat artışı öncesi araç alıp satmak isteyen yüzlerce kişi 2. el otomobil pazarına yönelirken fiyatların daha da yükselmesi niyetini dile getiren İsmail Çokinan, ” Asgari ücret belli olur olmaz, cebimize girmeden fiyatların artacağını düşünüyorum.”

Yeni yıla sayılı günler kala Taban Fiyat Tespit Kurulu toplantıları devam ediyor. Birçoğunun beklediği minimum fiyat artışı da piyasaları büyük ölçüde değiştirecek. Asgari fiyat artışından 2. el araç piyasasının da etkileneceğini düşünen vatandaşlar, yılbaşı öncesi bütçesine uygun aracı almak için harekete geçti. Araç satın almak isteyen ve aracını satmak isteyen yüzlerce kişi yılbaşı öncesi alışverişini yapmak için 2. el otomobil pazarına gitse de fiyatların yüksek olması nedeniyle ticaret gerçekleşmiyor. Yılbaşından sonra fiyatların daha da artacağına dair ortak bir kanı varken, araç için henüz başındaki çetin pazarlıklar devam ediyor.

“Asgari ücret belli olur olmaz fiyatların artacağını düşünüyorum”

Yılbaşında gerçekleşecek taban fiyat artışının ardından ikinci el otomobil fiyatlarının hızla yükseleceğini düşünen İsmail Çokinan, “İki haftadır buradayım. Alıcılar var ama öldürmeye çalışıyorlar. fiyat.Makul bir fiyat yazmamıza rağmen kusurlarını ileri sürerek daha da indirim istiyorlar.Aslında her araba kusurlu.Fiyatlar.Bence kademeli olarak artacaktır. Asgari ücret belli olur olmaz cebimize girmeden fiyatlar katlanarak artacak diye düşünüyorum. Arabamı borçlarımı kapatmak için satıyorum, yenisini almayı düşünmüyorum” dedi.

“10 günde 20 günde bir araçlara zam var”

Hem sıfır hem de 2. el araç fiyatlarını yakından takip ettiğini söyleyen Yunus Kılıç, artışın devam edeceğini düşündüğünü söyledi. Sıfır araç fiyatlarında her zaman artış olduğunu dolayısıyla ikinci el araç sayısının da arttığını belirten Kılıç, “Piyasalar normal olarak çok yüksek. Bazı araçlarda vergi matrahında indirim yapılmış. Doğal olarak, biraz düştü ama ben gidip görüştüğümüzde yine zam geleceğini söylediler. Ara sıra sıfır ve 2. el araçlara da zam geliyor. “Araçlara bakıyorum. 10 günde 20 günde bir zam yapılacak. Fiyatlar artacak. Her şey asgari ücrete göre artıyor. artmayan hiçbir şey yoktur. Gıdadan arabaya kadar her şeyin fiyatı artıyor” dedi.

“Araba artık ihtiyaç olduğu için fiyatı artacak”

İnsanların zorunlu ihtiyaçları arasına otomobilin de eklenmesiyle talebin arttığını ve dolayısıyla fiyatların yükseldiğini söyleyen Hüseyin Cömert, “Altına olan dolar bağımlılığından dolayı araç piyasası yükseliyor. Günümüzde sürekli yeni araçlar geliyor. bayilerde artıyor. Sıfır araç fiyatları arttıkça ikinci el araçların fiyatı da artacak.Minimum “Fiyat yükselince arabanın fiyatı da artacak nasıl ki marketlerde şekere zam oluyorsa. bakkal, çünkü artık zorunlu bir ihtiyaç. Araca talep yüksek olduğu sürece ikinci el piyasası da artacaktır” dedi.

“Otomobil pazarında kuru bir kalabalık var, alıcı yok”

İkinci el otomobil piyasasında kuru bir kalabalık olduğunu ve ticaretin gerçekleştirilemediğini belirten Yusuf Samet, şu ifadeleri kullandı:

“Piyasa şu an durgun görünüyor. Geçen haftaya göre zaten durgun, alım yok, satış yok. Piyasada bir değişiklik yok. Fiyatlar düştü diyorlar ama çok bir düşüş yok. Net değil. Yılbaşından sonra ne olacak.Otomobil pazarında kuru bir kalabalık var alıcı yok.Sadece bakmaya gelmişler.Fiyatlar herkese yüksek. O yüzden satış yok.” – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu